Ortopedicum pro bono

 

Danuta Bujok

jest osobą niepełnosprawną, ale nie przeszkadza jej to w uprawianiu sportu. Jest reprezentantką Polski w siatkówce, jej marzenie to bieganie.

 

Urodziła się w Estonii w 1988 r. Na świat przyszła z wadą wrodzoną (brak 2 palców w prawej dłoni, zniekształcenie lewej stopy i brak podudzia prawego). Aby mogła chodzić za pomocą protezy, nierozwinięta część nogi musiała być amputowana. Amputacji dokonano w Polsce w pierwszych miesiącach życia. Od tego czasu mieszka w Polsce.


Marzy o tym, by stanąć na nogi z protezą do biegania i by móc biegać. Jej celem jest wyjazd na igrzyska paraolimpijskie. Chciałaby wystartować w biegu na 100 m. i w skoku w dal. Co ciekawe, czynnie uprawia sport dopiero od 7 lat. Wcześniej, przez swoją niepełnosprawność, myślała że jest to dla niej nieosiągalne. Dopiero podczas pierwszego treningu siatkówki na siedząco, odkryła w sobie sportową pasję. Reprezentowanie Polski w zawodach międzynarodowych, to dla niej wielkie wyróżnienie.


Aby jej największe marzenie, jakim jest udział w paraolimpiadzie, mogło się spełnić, oprócz hartu ducha i treningów, Danusia potrzebuje dobrej protezy i stałej rehabilitacji. W tym ostatnim pomaga zespół medyczny szpitala Ortopedicum.

 


 

Nasze działania zaczęliśmy od oceny stabilności w staniu na jednej nodze naszej podopiecznej. Przeprowadziliśmy test porównujący prawą i lewą kończynę dolną przy użyciu platformy balansowej Biodex System:

Będziemy pracować nad:

 

  • poprawą ustawienia tułowia i miednicy w fazie podporowej na kończynie amputowanej
  • poprawą wydolności mięśni odwodzicieli – w szczególności pośladkowego średniego i małego
  • poprawą stabilności kolana, aby zapobiegać przesunięciu stawu przyśrodkowo w stosunku do kości podudzia i uda
  • poprawą propriocepcji – czyli zwiększeniu orientacji ułożenia części własnego ciała z powodu braku kończyny dolnej prawej
  • wzmocnieniem mięśni głębokich (poprzeczny brzucha oraz mięśnie dna miednicy), których osłabienie powoduje problem z utrzymaniem równowagi

 

Teraz wiemy już na co musimy zwrócić uwagę podczas ćwiczeń. No to do dzieła!!! 

 

Reportaże

Danuta Bujak Danuta Bujak Danuta Bujak Danuta Bujak